گزارش تصویری اخبار شبک یک سیما از قالیشویان
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۷/۲۶ | مرتبط با : قالیشویان | 17 نفر

تصاویر جمعه جار ۹۳ (مجموعه اول)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ | مرتبط با : اطلاعیه | 29 نفر

تصاویر قالیشویان ۹۳ (مجموعه دوم)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ | مرتبط با : اطلاعیه | 55 نفر

 : تصاویر از رضا علیمرادی

IMG_0221 IMG_0228 IMG_0242 ادامه مطلب . . .


تصاویر قالیشویان۹۳(مجموعه اول)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۶ | مرتبط با : اطلاعیه | 73 نفر

تصاویر قالیشویان ۹۳
توسط سجاد شریفی در ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ | مرتبط با : قالیشویان | 124 نفر

تصاویری از مراسم پرچم زنی
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۷/۱۳ | مرتبط با : قالیشویان | 69 نفر

تصاویری از مراسم قالیشویان ۱۳۹۳/۰۷/۱۱
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۷/۱۱ | مرتبط با : قالیشویان | 47 نفر

قالیشویان و خاستگاههای آن
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۶/۳۱ | مرتبط با : قالیشویان | 57 نفر

 یکی از رسوم سنتی مذهبی که سالهای مدیدی در منطقه مشهد اردهال صورت می گیرد، مراسم قالیشویان می باشد که در نزدیکترین جمعه به روز ۱۷ مهرماه هرسال ، یا در دومین جمعه مهرماه هرسال انجام       می شود ، شاید تنها مراسم مذهبی باشد که به تاریخ هجری شمسی انجام می گیرد؛ زیرا تمامی مناسبتهای ولادت و شهادت ائمه اطهار و فرزندان آنان به تاریخ هجری قمری محاسبه شده وهرسال گردش دارد ولی مراشم قالیشویان در دومین جمعه مهرماه هرسال در اردهال برگزار می شود.

 تاریخ شهادت علی ابن باقر(ع) آنگونه که در تذکره ی امام زاده مورد بررسی قرا گرفته ۲۷ جمادی الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری بوده است ، اینکه در دومین جمعه مهرماه هرسال مراسمی بزرگ انجام گیرد، جای بحث دقیق و موشکافی علمی و تاریخی است.

 با تطبیق تقویم قمری با شمسی ،۲۷ جمادی الثانی ۱۱۶ ق برابر است با ۱۴ مرداد ۱۱۳ ش . بر این اساس تاریخ انجام مراسم قالیشویان که در مشهد اردهال همه ساله در جمعه دوم مهرماه به مناسبت سالروز شهادت امامزاده انجام می گیرد ، با ۲۷ جمادی الثانی همخوانی ندارد؛چرا که شهادت وی بنا بر تطبیق تقویم ها می بایست در هفته دوم مرداد ماه سال شمسی صورت گرفته باشد . مگر اینکه تاریخ شهادت امامزاده در تذکره اشتباه باشد .[۱]

برای توجیه این عدم تطبیق تقاویم ،اینکه چرا یک شهادت به تاریخ شمسی صورت می گیرد ، علل در ریشه هایی مورد بحث قرار می گیرد که از منظر گاههای مختلف قابل بررسی است که یکی از آنان از منظرگاه سنت های ایرانی باستان و قدیمی است و نویسندگان مختلف ریشه های مختلفی درباره انجام مراسم ذکر کرده اند.

در فرهنگ ایران زمین پیوسته قهرمانی برتر و انسانی کامل حضور داشته است . کشتن سیاوش پور کاووس پادشاه ایران و کشتن وی توسط افراسیاب باعث خشم ایرانیان می شود و سپاهی بزرگ از ایرانیان سلحشور به سرکردگی رستم به کین خواهی و انتقام خون سیاوش بر می خیزد وبا کشندگان او به جنگ و نبرد      می پردازد . سیاوش در فرهنگ ایران یک شخصیت مذهبی نیز به شمار می رود .

 

سیاوش در فرهنگ باستانی ایران جنبه معنوی و روحانی داشته است و با مرگ سیاوش اسطوره شهادت و قداست وی در بطن فرهنگ ایران زمین شکل می گیرد . هزاران  سال مردم بخارا بر کشتن وی نوحه سرایی می کردند ، که آن مراسم را «سیاوشون» یا سُووَشون» می نامیدند.

تا اینکه با ورود دین اسلام به ایران ، این فرهنگ در عمق جان ایرانی بن مایه های اسلامی نیز پیدا         می کند،وقتی حسین بن علی (ع) در سال ۶۱ هجری درکربلا با قساوت و بیرحمی به شهادت رسید ، از آن زمان تاکنون هر ساله در روز عاشورای امام حسین (ع) مراسم با شکوهی در سوگ شهادت ایشان برگزار   می شود . با ورود تشیع در ایران ، به تدریج در رفتارهای فرهنگی و تفکر و باورهای دینی عامه مردم دگرگونی هایی پدید آمد ، برخی رفتار ها و عقاید و رسوم کیش های پیشین ایرانیان که با ساختار های مذهبی و انگار ه های مذهبی مذهب تشیع مطابقت نداشتند و احتمالاً در تعارض بودند ، رفته رفته کنار گذاشته و فراموش شدند یا جای آن را رفتار ها و آداب دین جدید گرفت و یا با عناصر فرهنگ اسلامی در آمیختند و جنبه مذهبی یافتند .

حماسه شهادت امام حسین (ع) شکلی تازه در عرصه فرهنگ شهادت جویی پدید آورد و پاسخ درخوری به خواست ها و آرزوهای مردم شیعه ایران داده این قهرمان تاریخ تشیع با شهادتش آئینی نو و جنبشی انقلابی در فرهنگ شهادت در جامعه مذهبی ایران پدید آورد و آن جنبه اسطوره ای ایرانی و حماسی آن وقتی با جنبه های تشیع ناب اسلامی در آمیخت، باعث شد با وجود اینکه ما عرب نیستیم (بخاطر وجود همان بن مایه های حماسی قدیمی ) بزرگترین حماسه قلمداد شود . در حالی که با وجود این مطلب که واقعه عاشورا خاستگاه عربی دارد برای عرب ها جنبه حماسی به خود نگرفته است . [۲]

حال هزار سال پس از واقعه عاشورا ، مردم حاشیه کویر ایران با بهر ه گیری از عناصر سازنده حماسه شهادت امام حسین در کربلا روایتی حماسه گونه از هجرت و شهادت امامزاده سلطانعلی می پردازند و آن را در مجموعه ای از رفتار های سنتی – ایرانی در مراسم تشیع و خاک سپاری اودر سالگرد شهادتش بازگو می کنند .

 

ادامه مطلب . . .


داعش، پرچمداران سیاه پوش آخرالزمان؟!
توسط سجاد شریفی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ | مرتبط با : اطلاعیه | 33 نفر

سه سالی از غائله ی وهابیت با ساختار غربی ـ عربی در سوریه و بعد عراق می ‌گذرد. کسانی که به نام اسلام و با پرچم توحید، اما به رنگ سیاه، قد برافراشتند و با اقدامات ننگین و وحشیانه ‌ی خود روسیاه ترین جنایتکاران تاریخ را روسفید کردند.

گذشته از ماهیت آمریکایی ـ صهیونی این گروه که ایجاد و بقایشان به اعتراف مسئولان وقت ایالات متحده برای تامین اهداف آنها بود، نگاهی هم می ‌توان به باورها و آرمان های آن ها داشت و فارغ از آن ماهیت، به نقد و بررسی آن نشست که در نوشته ی پیش رو هدف همین است.

خلافت برای اجرای شریعت

این گروه مدعی ‌اند که به دنبال اجرای شریعت هستند و تنها راه اجرای آن در عصر حاضر نیز بازگشت به گذشته و برپایی نظام خلافت است. برگزیدن نام ابوبکر برای خود از سوی نفر اول این گروه (بدری سامرایی) و دستور بیعت به تمام سران حکومت های اسلامی از پیامدهای همین طرز تفکر است. اما این هدف در عمل تبدیل شد به همان که معاویه و بنی امیه به دنبال آن بودند، یعنی مبارزه با طرف های مقابل به هر شکل و از هر راهی برای رسیدن به حکومت، البته به نام اسلام.

داعش که خود را پیرو سَلَف یعنی گذشتگان می داند، نگاه به شام (مرکز خلافت امویان) و عراق (مرکز خلافت عباسیان) دارد تا به دست آورد آنچه را که امویان و عباسیان از کف دادند. آن ها نیز ابتدا با نام خلافت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) آغاز کردند و بعد هدف خود که سلطنت و سکونت در کاخ های مجلل و حکمرانی بر سرزمین های اسلامی بود را محقق ساختند و البته داعش فعلا در ابتدای راه است و ادعای خلافت هم برای رسیدن به همان سلطنت شکوهمندی است که امویان و عباسیان در عراق و شام داشتند، با ذکر این نکته که این گروه برای رسیدن به اهداف خود، فقط و فقط آدم کشی و فشار را به عنوان ابزار انتخاب کرده و با جهاد نامیدن این اقدامات ددمنشانه تلاش دارد تا هم رنگ توجیه به جنایت های خود بزند و هم در جذب نیرو برای ادامه کار موفق باشد.

استفاده از مضامین دینی

این گروه به مانند دیگر جریان های منادی اسلام گستری، همواره تلاش دارد از مضامین دینی (قرآنی، حدیثی و تاریخی) استفاده کند تا بتواند خود را به جامعه مسلمانان قبولانده و از آن ها برای خود یارگیری کند. این استفاده نمودهایی در چهره ی بیرونی این گروه دارد که به دو نمونه از آن اشاره می کنیم.

قبل از بیان این دو نمونه، باید قصه ‌ی پر غصه ای را اینجا به اجمال و در فرصتی دیگر به تفصیل مرور کرد و آن اینکه امروز تبلیغات سطحی نگر و پر هیجان جولان دارند و پرمشتری هستند؛ و آنچه غریب است و جز عده ی محدود خریدار آن نیستند، درستی و راستی متکی بر پژوهش های علمی است. همین سبب شده تا در این آشفته بازار هیچ متاعی بی مشتری نماند و هر ندایی حتی برای قصابی کردن انسان های بی گناه به نام دین، با لبیک هزاران نفر مواجه شود.

و اما آن دو نمونه مضمون دینی که در داعش نمود پیدا کرده است:

الف. روایات مربوط به فضائل شام

«شام مبارک»، اصطلاحی است که فراوان در ادبیات گروه های تکفیری به چشم می ‌خورد و بر اساس همین روایات است که شماری از مسلمانان سایر کشورها، به هوای هجرت و اطلاق کلمه مهاجر بر آن ها از دیار خود کوچ کرده و راهی این سرزمین شده و می شوند.

محمود ابوریه متخصص تاریخ و منتقد جدی احادیث ساختگی، با اشاره به روایات جعلی «کعب الأحبار» درباره ی شام می گوید: از پیامدهای آمدن کعب الاحبار به شام در زمان حاکمیت معاویه، روایاتی بود که درباره ‌ی فضائل شام جعل شد.[۱]

با خواندن این احادیث که در مسند احمد بن حنبل و آثار دیگر فراوان آمده است، این تصور در ذهن خواننده ایجاد می شود که گویا «شام» سرزمین مبارک و مقدسی است به اندازه ی قداست ملائکه الله و انبیاء الهی و تمامی نیکان جامعه انسانی در آنجا زیست می کنند.

نمونه آن این حدیث است که زید بن ثابت می ‌گوید: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: «طوبی للشام: خوشا به حال شام» آنگاه وقتی علت را پرسیدند، فرمود: «لان ملائکه الرحمن باسطو اجنحتها علیه: زیرا ملائکه بال های خود را در شام گشوده ‌اند.»

روایت دیگر این است که «شامیان، تازیانه خداوند در روی زمین هستند و خداوند از هر کدام از بندگانش که بخواهد به کمک آنان انتقام می گیرد.[۲]
در روایتی دیگر چنین آمده است: «سیصیر الامر إلى أن تکونوا جنودا مجنده …: امور چنان خواهد شد که در آینده، سپاهیانی شکل خواهد گرفت. سپاهی در شام، سپاهی در یمن و سپاهی در عراق. بر شما باد شام، آنجا زمین برگزیده خداوند است که بهترین بندگانش از آنجایند، اگر به شام نرفتید، به یمن بروید و از غدیرهاتان سیراب شوید! به درستی که خداوند متعال درباره شام و اهل آن به من سفارش کرده است.»[۳]

این دقیقا همان روایتی است که در جریان اختلاف میان گروه های تکفیری سوریه و عراق مورد استفاده قرار گرفت و طرفداران جبهه النصره، از آن علیه گروه داعش که به عراق رفت، استفاده کردند.

ناگفته نماند که همه ی این احادیثِ جعلی، کار امویان نیست؛ بلکه در دوره های بعد، آنان که اموی مسلک بودند از یک سو و بسیاری از کسانی که می خواستند شام را در برابر عراق، مهم تر جلوه دهند، همواره احادیثی در فضیلت «شام» ساختند و پراکندند.

شمار این گروه از احادیث به حدی بود که در قرن پنجم، شخصی با نام علی بن محمد ربعی مالکی کتابی با عنوان «فضائل الشام» نوشته است.

ب. استفاده از گفتمان مهدویت

در برخی منابع حدیثی روایاتی وجود دارد معروف به روایات «رایات السود»، یعنی پرچم های سیاه. در این روایات بعد از خبر برافراشته شدن پرچم هایی سیاه در آستانه ی ظهور به مسلمانان توصیه شده به یاری کسانی بشتابند که این پرچم ها را برافراشته اند؛ چرا که آن منجی به کمک همین افراد جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد.

این روایات که در منابع شیعه و سنی به چشم می ‌خورد، مورد نقد و ارزیابی دانشمندان شیعه قرار گرفته است و در میان مشایخ اهل سنت نیز هستند کسانی که این احادیث را نادرست دانسته و نادرست تر، تطبیق آن ها را بر حوادث روز مانند مسائل سوریه می دانند.
و اما امروز داعشی ها با استناد به این روایات، پرچم هایی سیاه، بلکه لباس هایی سراسر سیاه بر تن کرده و وانمود می کنند که همین ها هستند که زمینه ساز برپایی دولتی به واقع اسلامی در سراسر جهانند. این کار سابقه ای نیز در قرن دوم داشته است؛ آنجا که ابومسلم خراسانی پرچمی سیاه به دست گرفت و جامه ای سیاه بر تن کرد و خلق الله را به کشتن داد به نام اسلام و به کام بنی عباس که بیایند و با سقوط امویان بر مسند قدرت قرار گیرند.

به عبارتی دیگر داعشی ها با استفاده از گفتمان مهدویت و روایات “پرچم های سیاه” وانمود می کنند که زمینه ساز برپایی دولتی به واقع اسلامی اند. آن ها پا را فراتر نهاده و مخالفان خود از جبهه النصره را که در شام حضور دارند، “لشگر سفیانی” می ‌نامند که به دست آن ها نابود خواهند شد. این نیز یکی دیگر از موارد به کارگیری مضامین اسلامی در پیشبرد اهداف از سوی داعشی هاست.

اما این بر اهل اندیشه حتی حامیان فکری این گروه پوشیده نیست که اعمال ننگین داعش هیچ تناسبی با آموزه های اسلام که سراسر رحمت است و در آن حقوق افراد، جان و ناموس آن ها محترم است، ندارد[۴] و ادعای خلافت و دولت اسلامی همگی فریبی برای پیشبرد اهداف با استفاده از مسلمانان ناآگاه و فریب خورده است.

پی نوشت ها:

۱٫ الاضواء‌ علی السنه‌ المحمدیه، ص ۱۱۹

۲٫ کنز العمال، ج ۱۲، ص ۲۷۳

۳٫ همان، ص ۲۷۵

۴٫ سعد بن ناصر الشثری، مفتی عربستان و عضو سابق هیات علمای این کشور در گفت وگویی که از شبکه ماهواره ای المجد پخش شد، گفت: گروه داعش با خدا و رسول گرامی اسلام می جنگد، به مساجد حمله می کند، علما را به قتل می رساند، بندگان خدا را شکنجه می ‌کند و به همین علت گرایش و پیوستن به این گروه گناه کبیره و به عبارتی خروج از دین اسلام است. (خبر آنلاین. ۱۱/۶/۹۳)


دانلود فیلم قالیشویان ۱۳۹۲
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۶/۲۲ | مرتبط با : قالیشویان, مراسم | 54 نفر


copy right © 2010 , P30update : www.P30update.net