داعش، پرچمداران سیاه پوش آخرالزمان؟!
توسط سجاد شریفی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ | مرتبط با : اطلاعیه | 4 نفر

سه سالی از غائله ی وهابیت با ساختار غربی ـ عربی در سوریه و بعد عراق می ‌گذرد. کسانی که به نام اسلام و با پرچم توحید، اما به رنگ سیاه، قد برافراشتند و با اقدامات ننگین و وحشیانه ‌ی خود روسیاه ترین جنایتکاران تاریخ را روسفید کردند.

گذشته از ماهیت آمریکایی ـ صهیونی این گروه که ایجاد و بقایشان به اعتراف مسئولان وقت ایالات متحده برای تامین اهداف آنها بود، نگاهی هم می ‌توان به باورها و آرمان های آن ها داشت و فارغ از آن ماهیت، به نقد و بررسی آن نشست که در نوشته ی پیش رو هدف همین است.

خلافت برای اجرای شریعت

این گروه مدعی ‌اند که به دنبال اجرای شریعت هستند و تنها راه اجرای آن در عصر حاضر نیز بازگشت به گذشته و برپایی نظام خلافت است. برگزیدن نام ابوبکر برای خود از سوی نفر اول این گروه (بدری سامرایی) و دستور بیعت به تمام سران حکومت های اسلامی از پیامدهای همین طرز تفکر است. اما این هدف در عمل تبدیل شد به همان که معاویه و بنی امیه به دنبال آن بودند، یعنی مبارزه با طرف های مقابل به هر شکل و از هر راهی برای رسیدن به حکومت، البته به نام اسلام.

داعش که خود را پیرو سَلَف یعنی گذشتگان می داند، نگاه به شام (مرکز خلافت امویان) و عراق (مرکز خلافت عباسیان) دارد تا به دست آورد آنچه را که امویان و عباسیان از کف دادند. آن ها نیز ابتدا با نام خلافت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) آغاز کردند و بعد هدف خود که سلطنت و سکونت در کاخ های مجلل و حکمرانی بر سرزمین های اسلامی بود را محقق ساختند و البته داعش فعلا در ابتدای راه است و ادعای خلافت هم برای رسیدن به همان سلطنت شکوهمندی است که امویان و عباسیان در عراق و شام داشتند، با ذکر این نکته که این گروه برای رسیدن به اهداف خود، فقط و فقط آدم کشی و فشار را به عنوان ابزار انتخاب کرده و با جهاد نامیدن این اقدامات ددمنشانه تلاش دارد تا هم رنگ توجیه به جنایت های خود بزند و هم در جذب نیرو برای ادامه کار موفق باشد.

استفاده از مضامین دینی

این گروه به مانند دیگر جریان های منادی اسلام گستری، همواره تلاش دارد از مضامین دینی (قرآنی، حدیثی و تاریخی) استفاده کند تا بتواند خود را به جامعه مسلمانان قبولانده و از آن ها برای خود یارگیری کند. این استفاده نمودهایی در چهره ی بیرونی این گروه دارد که به دو نمونه از آن اشاره می کنیم.

قبل از بیان این دو نمونه، باید قصه ‌ی پر غصه ای را اینجا به اجمال و در فرصتی دیگر به تفصیل مرور کرد و آن اینکه امروز تبلیغات سطحی نگر و پر هیجان جولان دارند و پرمشتری هستند؛ و آنچه غریب است و جز عده ی محدود خریدار آن نیستند، درستی و راستی متکی بر پژوهش های علمی است. همین سبب شده تا در این آشفته بازار هیچ متاعی بی مشتری نماند و هر ندایی حتی برای قصابی کردن انسان های بی گناه به نام دین، با لبیک هزاران نفر مواجه شود.

و اما آن دو نمونه مضمون دینی که در داعش نمود پیدا کرده است:

الف. روایات مربوط به فضائل شام

«شام مبارک»، اصطلاحی است که فراوان در ادبیات گروه های تکفیری به چشم می ‌خورد و بر اساس همین روایات است که شماری از مسلمانان سایر کشورها، به هوای هجرت و اطلاق کلمه مهاجر بر آن ها از دیار خود کوچ کرده و راهی این سرزمین شده و می شوند.

محمود ابوریه متخصص تاریخ و منتقد جدی احادیث ساختگی، با اشاره به روایات جعلی «کعب الأحبار» درباره ی شام می گوید: از پیامدهای آمدن کعب الاحبار به شام در زمان حاکمیت معاویه، روایاتی بود که درباره ‌ی فضائل شام جعل شد.[۱]

با خواندن این احادیث که در مسند احمد بن حنبل و آثار دیگر فراوان آمده است، این تصور در ذهن خواننده ایجاد می شود که گویا «شام» سرزمین مبارک و مقدسی است به اندازه ی قداست ملائکه الله و انبیاء الهی و تمامی نیکان جامعه انسانی در آنجا زیست می کنند.

نمونه آن این حدیث است که زید بن ثابت می ‌گوید: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: «طوبی للشام: خوشا به حال شام» آنگاه وقتی علت را پرسیدند، فرمود: «لان ملائکه الرحمن باسطو اجنحتها علیه: زیرا ملائکه بال های خود را در شام گشوده ‌اند.»

روایت دیگر این است که «شامیان، تازیانه خداوند در روی زمین هستند و خداوند از هر کدام از بندگانش که بخواهد به کمک آنان انتقام می گیرد.[۲]
در روایتی دیگر چنین آمده است: «سیصیر الامر إلى أن تکونوا جنودا مجنده …: امور چنان خواهد شد که در آینده، سپاهیانی شکل خواهد گرفت. سپاهی در شام، سپاهی در یمن و سپاهی در عراق. بر شما باد شام، آنجا زمین برگزیده خداوند است که بهترین بندگانش از آنجایند، اگر به شام نرفتید، به یمن بروید و از غدیرهاتان سیراب شوید! به درستی که خداوند متعال درباره شام و اهل آن به من سفارش کرده است.»[۳]

این دقیقا همان روایتی است که در جریان اختلاف میان گروه های تکفیری سوریه و عراق مورد استفاده قرار گرفت و طرفداران جبهه النصره، از آن علیه گروه داعش که به عراق رفت، استفاده کردند.

ناگفته نماند که همه ی این احادیثِ جعلی، کار امویان نیست؛ بلکه در دوره های بعد، آنان که اموی مسلک بودند از یک سو و بسیاری از کسانی که می خواستند شام را در برابر عراق، مهم تر جلوه دهند، همواره احادیثی در فضیلت «شام» ساختند و پراکندند.

شمار این گروه از احادیث به حدی بود که در قرن پنجم، شخصی با نام علی بن محمد ربعی مالکی کتابی با عنوان «فضائل الشام» نوشته است.

ب. استفاده از گفتمان مهدویت

در برخی منابع حدیثی روایاتی وجود دارد معروف به روایات «رایات السود»، یعنی پرچم های سیاه. در این روایات بعد از خبر برافراشته شدن پرچم هایی سیاه در آستانه ی ظهور به مسلمانان توصیه شده به یاری کسانی بشتابند که این پرچم ها را برافراشته اند؛ چرا که آن منجی به کمک همین افراد جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد.

این روایات که در منابع شیعه و سنی به چشم می ‌خورد، مورد نقد و ارزیابی دانشمندان شیعه قرار گرفته است و در میان مشایخ اهل سنت نیز هستند کسانی که این احادیث را نادرست دانسته و نادرست تر، تطبیق آن ها را بر حوادث روز مانند مسائل سوریه می دانند.
و اما امروز داعشی ها با استناد به این روایات، پرچم هایی سیاه، بلکه لباس هایی سراسر سیاه بر تن کرده و وانمود می کنند که همین ها هستند که زمینه ساز برپایی دولتی به واقع اسلامی در سراسر جهانند. این کار سابقه ای نیز در قرن دوم داشته است؛ آنجا که ابومسلم خراسانی پرچمی سیاه به دست گرفت و جامه ای سیاه بر تن کرد و خلق الله را به کشتن داد به نام اسلام و به کام بنی عباس که بیایند و با سقوط امویان بر مسند قدرت قرار گیرند.

به عبارتی دیگر داعشی ها با استفاده از گفتمان مهدویت و روایات “پرچم های سیاه” وانمود می کنند که زمینه ساز برپایی دولتی به واقع اسلامی اند. آن ها پا را فراتر نهاده و مخالفان خود از جبهه النصره را که در شام حضور دارند، “لشگر سفیانی” می ‌نامند که به دست آن ها نابود خواهند شد. این نیز یکی دیگر از موارد به کارگیری مضامین اسلامی در پیشبرد اهداف از سوی داعشی هاست.

اما این بر اهل اندیشه حتی حامیان فکری این گروه پوشیده نیست که اعمال ننگین داعش هیچ تناسبی با آموزه های اسلام که سراسر رحمت است و در آن حقوق افراد، جان و ناموس آن ها محترم است، ندارد[۴] و ادعای خلافت و دولت اسلامی همگی فریبی برای پیشبرد اهداف با استفاده از مسلمانان ناآگاه و فریب خورده است.

پی نوشت ها:

۱٫ الاضواء‌ علی السنه‌ المحمدیه، ص ۱۱۹

۲٫ کنز العمال، ج ۱۲، ص ۲۷۳

۳٫ همان، ص ۲۷۵

۴٫ سعد بن ناصر الشثری، مفتی عربستان و عضو سابق هیات علمای این کشور در گفت وگویی که از شبکه ماهواره ای المجد پخش شد، گفت: گروه داعش با خدا و رسول گرامی اسلام می جنگد، به مساجد حمله می کند، علما را به قتل می رساند، بندگان خدا را شکنجه می ‌کند و به همین علت گرایش و پیوستن به این گروه گناه کبیره و به عبارتی خروج از دین اسلام است. (خبر آنلاین. ۱۱/۶/۹۳)


دانلود فیلم قالیشویان ۱۳۹۲
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۶/۲۲ | مرتبط با : قالیشویان, مراسم | 9 نفر

بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۵/۱۵ | مرتبط با : اخبار | 49 نفر
شعر  هم  از  نفس  افتاده   عرق می ریزد

مثل اشکی-ست که از چشم ورق می ریزد

 

نطقش  از  دیدن  کشتار  بشر   کور  شده

 

ذوقش  انگار  که  از روی طبَق می ریزد

 

همه  دغدغه اش غزه  شده ،  اینکه  چرا
خون  یک  شهر  همانند  شفَق  می ریزد؟
 
که در این نسل کشی ها چه کسی می داند
زهر این  معرکه حتی  به علَق می ریزد؟
 
چه  قَدَر  شَرِّ‌  مِنَ الْجِنَّهِ وَالنَّاسِ   ،  کجا
در  شب  تار  جهان  نور  فلَق می ریزد؟
 
آنکه   الْقَارِ‌عَه، مَا الْقَارِ‌عَه  را  گم  کرده
خون مخلوق خدا را به چه حق می ریزد؟

شعر: مرتضی شریفی


او خواهد آمد
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۳/۱۸ | مرتبط با : اطلاعیه | 87 نفر


معین علی مددی نفر اول برگزیده نوجوانان از خاوه
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۲/۳۱ | مرتبط با : اطلاعیه | 190 نفر

به گزارش کاشان حامی آیین اختتامیه هشتمین سوگواره نواها و اشعار آیینی در محل مجموعه فرهنگی سرچشمه تهران (یادمان شهدای هفتم تیر) برگزار شد.
در این آیین که در فضایی معنوی و روحانی برگزار شد،برگزیدگان هشتمین سوگواره نواها واشعار آیینی معرفی و جوایزی به آنان اهدا شد.
حضور اقشار مختلف مردم بویژه خانواده های شهدا،جانبازان ومعلولان ورزمندگان دوران دفاع مقدس در این آیین چشمگیر بود.
شعرخوانی یکی ازبرگزیدگان،سخنرانی نماینده هیات داوران،مداحی سعید خلج نفر اول مداحی نوجوانان،شعرخوانی زهرا شعبانی ازهندیجان،مداحی نفر اول جوانان از برنامه هایی بود که در این آیین انجام شد.
همچنین اجرای برنامه مداحی توسط نوجوان مداح ۱۳ ساله معین علی مددی نفر اول برگزیده نوجوانان از کاشان که بسیار جذاب و تاثیزگذار بود مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

 

ادامه مطلب . . .


گزارشی از مراسم قالیشویان / شبکه خبر
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۲/۲۴ | مرتبط با : قالیشویان | 1,867 نفر


کاش یک جامعه خود امر به معروف کند
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ | مرتبط با : اطلاعیه | 3,424 نفر
ای خدا دامن مهمان به گناه آلوده ست
بنگر عقل و دل و جان به گناه آلوده ست

 

پای خسته ز مسیر و تن بر جا مانده

همه ی عمر به این سان به گناه آلوده ست

 

دل بیچاره اگر سوی تو برگشته ولی
شده هر چند پشیمان به گناه آلوده ست

رحم کن بر نگه از نفس افتاده ی دل
این نگاهی که فراوان به گناه آلوده ست

خواستم بنده خوب تو بمانم چه کنم
در دل معرکه ایمان به گناه آلوده ست

به گمانم که دگر خانه نشین باید شد
بس که هر کوچه خیابان به گناه آلوده ست

کاش یک جامعه خود امر به معروف کند
که چرا عفت انسان به گناه آلوده ست

نهی از منکر ما مانع آن خواهد شد
که بگویند مسلمان به گناه آلوده ست

 

شاعر : مرتضی شریفی


دعای ماه رجب
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ | مرتبط با : اطلاعیه | 3,550 نفر


تصویری زیبا از نخل هئیت خـــاوه در روز عاشورا
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۱/۳۰ | مرتبط با : محرم, مراسم | 3,600 نفر

 

روی عکس کلیک کنید


بهشت زیـــــر پای مادران است
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۱/۲۰ | مرتبط با : معرفی | 2,256 نفرcopy right © 2010 , P30update : www.P30update.net