تحلیل نهضت عاشورا‎
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۸/۲۱ | مرتبط با : محرم | 17 نفر

 

امام حسین(ع): لیکون کلمه الله هی العلیا

تاکنون‌ تحلیل‌های‌ متعددی‌ از حادثه‌ی‌ عظیم‌ کربلا و اهداف‌ قیام‌ سیدالشهدا (ع‌) صورت‌ گرفته‌ و از منظرهای‌ مختلفی به‌ آن‌ نگریسته‌ شده‌ است‌. اصولا سه‌ نوع‌ تفسیر از واقعه‌ کربلا در جهان ‌اسلام‌ و بین اهل سنت وجود داشته‌ است: در تفسیر اول افرادی چون‌ ابوبکر ابن‌ عربی(متوفی۵۴۳) و ابن تیمیّه(متوفی۷۲۸) [۱]‌ و به دنبال آن وهابیون متاثر از او، بر حاکمیت ‌اموی‌ صحه‌ می‌گذاشتند و جنایات یزید را اینگونه توجیه می کنند که یزید شخص‌ صالحی‌ بود و عمل‌ ابی‌عبد الله(ع)‌ یک‌ حرکت‌ شتابزده و شورش‌ گونه‌ و تحت‌ تأثیر تحریکات‌ تندروان و اوباش‌ کوفه‌ انجام‌ گرفت. گروه‌ دوم همچون  ابن‌ خلدون(متوفی۸۰۸)‌، بر نگرش‌ امثال‌ ابن‌ عباس‌، عبد الله بن عمر و محمد بن‌ حنفیه ‌صحه‌ می‌گذاشتند‌ و معتقد بودند که یزید شخص‌ فاسدی‌ بود و قیام‌ علیه‌ او لازم‌ بود ولی‌ حسین‌ بن‌ علی(ع)‌ در برآورد قدرتش‌ در مقابل‌ یزید دچار اشتباه‌ محاسبه‌ شد. ارزیابی او از دشمن دقیق نبود. قدرت یزید بیش از حدی بود که ایشان محاسبه می کردند و قدرت نظامی امام در حدی نبود که بتواند بر دشمن پیروز شود، به همین جهت قیام او‌ نتیجه‌ بخش‌ نبود. این‌ نگرش‌ عکس‌العمل‌ یزید را نسبت‌ به‌ حسین‌ بن‌ علی(ع)‌ غیر قابل‌ توجیه‌ می‌داند و آن‌ را محکوم‌ می‌کند. دیدگاه‌ سوم‌ متعلق‌ به‌ امثال‌ شافعی‌، حنبلی‌ و نواندیشان ‌معاصر اهل‌ سنت‌ است‌. این‌ دیدگاه‌ در جبهه‌ موافق‌ با حرکت‌ سید الشهدا قرار دارد. هم‌ یزید را شخص‌ فاسد و مستحق‌ سقوط می‌داند و هم‌ عمل‌ سید الشهدا را عملی‌ عاقلانه‌، مسئولانه‌ و نتیجه‌ بخش‌ می‌خواند. «مازنی‌» می‌گوید: «هر قطره‌ از خون‌ او، هر حرف‌ از نام‌ او، و هر جلوه‌ از خاطره‌ او تبدیل‌ به‌ مینی‌ شد که‌ سرانجام‌ بنیان‌ حکومت‌ بنی‌ امیه‌ را برکند و بر باد داد.» [۲] بر اساس‌ این‌ دیدگاه ‌خاطره‌ی‌ شهادت‌ حسین‌ بن‌ علی(ع)‌ باید انگیزه‌ بر پایی مراسم‌ جشن‌ و سرور باشد نه‌ اشک‌ و عزاداری‌ و آه‌. همچنانکه‌ عید بزرگ‌ مسلمین‌ عید قربان‌ به ‌همان‌ اندازه‌ یادآور یک‌ موفقیت انسانی و فداکاری‌ است‌ و در آن‌ جشن‌ و سرور برگزار می‌گردد. [۳]

 

ادامه مطلب . . .


تصاویر روز عاشورا
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ | مرتبط با : اطلاعیه | 162 نفر

تصاویر تاسوعا و عاشورا
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۸/۱۴ | مرتبط با : محرم | 301 نفر

 

DSC02674 (www.khaveh.com)

 

DSC02661 (www.khaveh.com)

 

DSC02659 (www.khaveh.com)

 

DSC02658 (www.khaveh.com)

 

DSC02657 (www.khaveh.com)

 

DSC02656 (www.khaveh.com)

 

ادامه مطلب . . .


السلام علیک یا ثارلله
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ | مرتبط با : اطلاعیه | 41 نفر

url

خدا را شاکرم که بر حسین گریانم …


وقایع روز عاشورا
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۲ | مرتبط با : اطلاعیه | 20 نفر

وقایع روز عاشورا

این روز، پر آوازه ترین روزهاى سال و خاطره آمیزترین تاریخ بشرى است . دراین روز بزرگ ، پاى مردى ، فداکارى و سربلندى گروه اندکى از انسان هاى به خدا پیوسته و در برابر ده ها هزار مردان جنگى و جنایت پیشه به نمایش ‍ درآمد. این روز، روز فداکارى امام حسین علیه السلام و یاران باوفاى وى مى باشد و تا ابد به آنان تعلق خواهد داشت . در این روز، حوادث و رویدادهاى مهمى در سرزمین کربلا به وقوع پیوست که براى همیشه در تاریخ انسان ها ثبت و درج خواهد ماند.در این جا به طور گذرا به اهم رویدادهاى روز عاشورا مى پردازیم:

ادامه مطلب . . .


روز نهم محرم (علمدار کربلا)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ | مرتبط با : اطلاعیه | 23 نفر

عباس،فرزند علی و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال ۲۶ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند.

ادامه مطلب . . .


وقایع تاسوعای حسینی
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۱ | مرتبط با : اطلاعیه | 21 نفر

چون روز نهم محرم الحرام رسید شمر ملعون با نامه ابن زیاد لعین در امر قتل امام علیه السلام به کربلا وارد شد و آن نامه را به ابن سعد نمود، چون آن پلید از مضمون نامه آگه گردید خطاب کرد به شمر و گفت مالک وَیْلَکَ خداوند ترا از آبادانیها دور افکند و زشت کند چیزی را که تو آورده‌ای، سوگند با خدای چنان گمان می‌کنم که تو بازداشتی ابن زیاد را از آنچه من بدو نوشتم و فاسد کردی امری را که اصلاح آن را امید می‌داشتم والله حسین آنکس نیست که تسلیم شود و دست بیعت به یزید دهد چه جان پدرش علی مرتضی در پهلوهای او جا دارد، شمر گفت اکنون با امر امیر چه خواهی کرد؟ یا فرمان او بپذیر و با دشمن او طریق مبارزت گیر و اگرنه دست از عمل بازدار و امر لشکر را با من گذار، عمر سعد گفت لا وَلا کَرامَهَ لَکَ من اینکار را انجام خواهم داد تو همچنان سرهنگ پیادگان باش و من امیر لشکرم، این بگفت و در تهیه قتال با جناب سیدالشهداء علیه السلام شد.

ادامه مطلب . . .


شب هشتم محرم(حضرت علی اکبر علیه السلام)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۱۰ | مرتبط با : اطلاعیه | 17 نفر

حضرت علی اکبر (ع) فرزند ابی عبدالله الحسین(ع) بنا به روایتی در یازدهم شعبان،سال۴۳ قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر گرامی اش امام حسین بن علی بن ابی طالب (ع) و مادر محترمه اش لیلی بنت ابی مرّه بن عروه بن مسعود ثقفی است.او از طایفه خوش نام و شریف بنی هاشم بود . و به بزرگانی چون پیامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، امیر مؤمنان علی بن ابی طالب(ع) و امام حسین (ع) نسبت دارد. 

ادامه مطلب . . .


شب هفتم محرم(حضرت علی اصغر علیه السلام)
توسط جواد رجبی در ۱۳۹۳/۰۸/۰۹ | مرتبط با : اطلاعیه | 22 نفر

عبدالله بن حسین علیه السلام که به علی اصغر معروف است فرزند امام حسین علیه السلام است. مادرش رُباب دختر اِمْرَءُ الْقَیْس و خواهرش سکینه می ‏باشد. عبداللّه‏ در مدینه متولد شد.

در زیارت ناحیه مقدسه، درباره این کودک شهید، آمده است: «السلام علی عبدالله بن الحسین، الطفل الرضیع، المرمی الصریع، المشحط دما، المصعد دمه فی السماء، المذبوح بالسهم فی حجر ابیه، لعن الله رامیه حرمله بن کاهل الأسدی». و در یکی از زیارتنامه‏ های عاشورا آمده است:«و علی ولدک علی الأصغر الذی فجعت به» از این کودک،با عنوانهای شیرخواره،شش ماهه، باب الحوایج، طفل رضیع و…یاد می ‏شود و قنداقه و گهواره از مفاهیمی است که در ارتباط با او آورده می ‏شود.

ادامه مطلب . . .


فریاد از این جفا
توسط مدیر سایت در ۱۳۹۳/۰۸/۰۹ | مرتبط با : محرم | 24 نفر

       بارد چه ؟ خون . که ؟  دیده . چسان ؟ روز و شب . چرا ؟

از غم . کدام غم ؟ غم سلطان کربلا .

نامش که بد ؟ حسین  (ع) . از نژاد که ؟ از علی (ع) .

مامش که بود ؟ فاطمه (س) . جدش که ؟ مصطفی (ع) .

چون شد ؟ شهید شد . به کجا ؟ دشت ماریه .

کی ؟ عاشر محرم . پنهان ؟ نه در ملا .

شب کشته شد ؟ نه ، روز . چه هنگام ؟ وقت ظهر .

شد از گلو بریده سرش ؟ نی نی از قفا .

سیر آب کشته شد ؟ نه . کس آبش نداد ؟ داد .

که ؟ شمر . از چه ؟ ز سر چشمه ی فنا .

مظلوم کشته شد ؟ بلی . جرم داشت ؟ نه .

کارش چه بد ؟ هدایت . یارش که بد ؟ خدا .

این ظلم را که کرد ؟ یزید . این یزید کیست ؟

ز اولاد هند . از چه کس ؟ از نطفه ی زنا .

خود کرد این عمل ؟ نه ، فرستاد نامه ای .

نزد که ؟ زاده ی مرجانه ی دغا .

ابن زیاد ، زاده ی مرجانه بود ؟ نعم .

از گفته ی یزید تخلف نکرد ؟ لا .

این نابکار کشت حسین (ع)  را به دست خویش ؟

نه ، او روانه کرد سپه سوی کربلا .

میر سپه که بود ؟ عمر سعد . او برید

حلق عزیز فاطمه (س) ؟ نه ، شمر بی حیا .

خنجر برید حنجر او را ، نکرد شرم ؟

کرد . از چه پس برید ؟ نپذیرفت از او قضا .

بهر چه ؟ بهر آن که شود خلق را شفیع .

شرط شفاعتش چه بود ؟ نوحه و بکا .

کس کشته هم شد از پسرانش ؟ بلی دو تن .

دیگر که ؟ ۹ برادر . و دیگر که ؟ اقربا .

دیگر پسر نداشت ؟ چرا داشت . آن که بود ؟

سجاد (ع) ، چون بود او به غم و رنج مبتلا .

ماند او به کربلای پدر ؟ نی به شام رفت .

با عز و احتشام ؟ نه با درد و با عنا .

 

ادامه مطلب . . .copy right © 2010 , P30update : www.P30update.net